Bitwa o Kraków 1914 - widowisko historyczne - 6 X

Projekt Odkrywcy Historii, Gmina Kocmyrzów-Luborzyca oraz Parafia w Luborzycy, pragną zaprosić wszystkich na I edycję rekonstrukcji historycznej i pikniku historycznego opartego o wydarzenia z listopada 1914 i obrony Krakowa przed wojskami rosyjskimi dnia 6.10.2018 roku w Goszycach k. Krakowa. W przygotowanej dla Państwa bitwie weźmie udział około 100 rekonstruktorów historycznych, którzy wcielą się żołnierzy obu walczących armii. Oprócz bitwy do Państwa dyspozycji będą dioramy i obozowisko rekonstruktorów, którzy słowem i przykładem przybliżą Wam realia tamtych ciężkich dni. Wszystko w malowniczej scenerii dworu w Goszycach. Nie zabraknie atrakcji dla małych i dużych miłośników historii.
Nie może Cię zabraknąć!
Kraków dnia 18 sierpnia 1914.
C.K. Organizatorzy

Sierpień 1914, wybucha wojna nazwana później Wielką, wojska C.K. Monarchii po sprawnej mobilizacji Ruszają na front. Wśród nich jest także 13 I.R. „Krakowskie dzieci” złożony głównie z Polaków, krakowian. Na dworcu w Krakowie „trzynastaków” żegna w atmosferze uniesienia i wręcz euforii tłum mieszkańców Krakowa. Czy wtedy ktoś z postronnych mógł przewidzieć, że „szybka” wojna z Serbią, przerodzi się w brutalne starcie mocarstw, które przybierze formę ogólnoświatowej hekatomby?
Na to pytanie postaramy się udzielić odpowiedzi wprowadzając Państwa wydarzenia które miały miejsce raptem niecałe trzy miesiące później. Otóż po początkowych sukcesach ofensywa wojsk Naddunajskiej Monarchii załamuje się i przekształca w zmasowany odwrót. Dowodzeni przez wybitnego wodza Radko Dimitriewa Rosjanie prą nieubłaganie wprost do serca Austro-Węgier. Na drodze zwycięskich Rosjan stoi już tylko Twierdza Kraków. Jak potoczy się historia? Przyjdź i zobacz na własne oczy!