Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

Facebook

74. rocznica zrzutów alianckich dla żołnierzy 1. PSP AK

Niedziela, 15 lipca 2018, godz. 11 – zbiórka na parkingu przed kościołem w Słopnicach Górnych koło Limanowej i wyjście na zrzutowisko „Sójka” na Dzielcu.

W programie m.in. przelot samolotu C-295 CASA, desant skoczków spadochronowych, przelot samolotów Aeroklubu Podhalańskiego Nowy Sącz, prezentacja uzbrojenia i wyposażenia 1. PSP AK, gry edukacyjne na stoisku Oddziału IPN w Krakowie.

Historia operacji
Operacja zrzutowa, która doszła do skutku na Dzielcu odbyła się w nocy z 9 na 10 lipca 1944 r. Skierowano wówczas nad „Sójkę” dwa brytyjskie Halifaxy: JP-254 „D” W/O Clacketta i JP-295 „P” F/O Blynna. Kilka minut po północy żołnierze czuwający na polanie usłyszeli charakterystyczny warkot silników. Pilot W/O Clackett nadleciał nad cel [...] zauważył, jak obsługa bastionu biegła na swoje stanowiska i nadawała wieloma latarkami literę odzewu. W/O Clackett zrzucił ładunek na prawidłowo wyłożony sygnał świetlny w dwóch nalotach 15 minut po północy. Było to dwanaście zasobników i dwanaście paczek. Brytyjski pilot w drodze powrotnej zdążył jeszcze zrzucić 100 funtów ulotek na jugosłowiańskie miasta: Kraljevo i Kragujevac. Wylądował w bazie po 8 godzinach lotu, o godz. 4.30. 
Tej nocy nad placówką pojawił się także drugi Halifax F/O Blynna, lecz zadania nie wykonał z powodu mgły, przez którą nie mógł ustalić punktu odniesienia. 
Żołnierze Komendy Obwodu AK Limanowa oraz OP „Wilk” otrzymali upragnione wyposażenie i umundurowanie: brytyjskie granatniki przeciwpancerne PIAT, pistolety maszynowe Sten, opatrunki osobiste, lekarstwa, mundury oraz obuwie.​

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wszelkie prawa zastrzeżone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 2018