Otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” w Nowym Targu - 2 VIII

Ogólnopolska akcja edukacyjna IPN „Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa” zawita 2 sierpnia o godz. 11 na Podhale. Przed gmachem Starostwa Powiatowego w Nowym Targu (ul. Bolesława Wstydliwego 14) otwarta zostanie plenerowa wystawa „Ojcowie niepodległości”. Dr Marcin Chorązki z Oddziału IPN w Krakowie wygłosi krótki wykład pt. „Polskie drogi do Niepodległości”. Serdecznie zapraszamy.

Ekspozycja prezentuje liderów walki o wolną Polskę z 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponaddwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim.

Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej. Wystawę przygotował Oddział IPN w Szczecinie.

Głównymi organizatorami uroczystość są Oddział IPN w Krakowie i Starostwo Powiatowe w Nowym Targu.