O instytucie

Instytut Historii kontynuuje prace pierwotnych struktur Wydziału Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, erygowanego przez Jana Pawła II w grudniu 1981 roku i działającego od października 1982. Właściwy początek historii Instytutu to 11 grudnia 2008 roku – wówczas to, z inicjatywy ówczesnego dziekana, ks. prof. dr. hab. Jan Szczepaniaka, zreorganizowano rozbudowaną strukturę Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego. W efekcie katedry odpowiedzialne za prowadzenie studiów na kierunku "historia" weszły w skład Instytutu Historii.

Nominację na pierwszego dyrektora instytutu otrzymał ks. prof. dr hab. Józef Wołczański, i pełnił tę funkcję do końca września 2009 roku. W latach 2009-2012 pracami Instytutu kierował  ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek wraz ze swoim zastępcą ks. dr. Mariuszem Trąbą. W latach 2012 –2016 funkcję dyrektora sprawował dr hab. Jakub Sadowski, zaś wicedyrektora – dr Marcin Rzepka. Od września 2016 roku funkcję dyrektora sprawuje ks. dr hab. Andrzej Bruździński, prof. UPJPII, a wicedyrektorem jest o. dr hab. Tomasz Gałuszka OP.

Zakres badań prowadzonych w Instytucie odzwierciedla struktura wewnętrzna jednostki. W jej skład wchodzi obecnie pięć katedr i jedna pracownia: Katedra Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii, Katedra Europy Środkowej i Wschodniej, Katedra Historii Nowożytnej, Katedra Historii Starożytnej i Średniowiecznej, Katedra Historii XIX i XX wieku oraz  Pracownia Badań nad Historią i Kulturą Przestrzeni Totalitarnej i Posttotalitarnej.

Instytut prowadzi studia I stopnia na kierunkach: Archiwistyka i Zarządzanie Dokumentacją, Historia (specjalności:  Europa Wschodnia; doktryny polityczne i prawne; historia Kościoła) oraz Turystyka historyczna. Studia II stopnia prowadzone są na kierunku „historia” w obrębie czterech specjalności: archiwistyka, historia Kościoła, doktryny polityczne i prawne, Europa Wschodnia. Instytut oferuje również atrakcyjne specjalności w ramach studiów II stopnia: genealogia, turystyka historyczna, zarządzanie dziedzictwem materialnym i niematerialnym, kultury Azji, zarządzanie informacją i infobrokerstwo. Ofertę dydaktyczną poszerzają także 3 moduły praktyczne: administracyjny, edytorski i publicystyczny. Prowadzone są także studia podyplomowe – archiwistyczno-bibliotekoznawcze oraz semiologiczne.

Studia III stopnia (studia doktoranckie), prowadzące do uzyskania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, afiliowane są wprawdzie nie przy Instytucie, lecz przy jednostce nadrzędnej, tj. Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego, tym niemniej Rada Instytutu Historii pełni rolę instancji oceniającej stopień przygotowania prac doktorskich w wydziałowej procedurze otwarcia przewodu doktorskiego.