Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

Facebook

Zakończenie Warsztatów Historycznych dla Młodzieży szkół średnich "Dzieje miasta – dzieje człowieka"

W roku akademickim 2018/2019 Instytut Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie po raz kolejny zorganizował Warsztaty Historyczne skierowane do Młodzieży szkół średnich. Tegoroczne spotkania odbywały się pod hasłem Dzieje miasta – dzieje człowieka.

Warsztaty odbywały się raz w miesiącu, począwszy od października 2018 r., aż po kwiecień 2019 r. Każde spotkanie składało się z dwóch części.Część pierwszą stanowiła sesja edukacyjna prowadzona w formie wykładu lub prelekcji, poświęcona tematyce danego warsztatu. Częścią drugą było wyjście poza uniwersyteckie mury, by móc dotknąć historii, a nie tylko o niej słuchać. Młodzi adepci nauki mogli zajrzeć w miejsca i dotknąć dokumentów, które zwykle pozostają niedostępne dla przeciętnych turystów czy mieszkańców Krakowa.

W ramach sześciu spotkań uczniowie wysłuchali wykładów na temat początków miasta Krakowa, Uniwersytetów dawniej i dziś, krakowskich artystów, życia codziennego w średniowiecznym Krakowie zapisanego w dokumentach archiwalnych, kartografii Krakowa oraz okupacyjnego Krakowa. W częściach warsztatowych uczniowie zmierzyli się z grą miejską „Śladami Krakowian – znani i nieznani bohaterowie miasta”, przeszli śladami średniowiecznych żaków odwiedzając Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego,wykazali talentem artystycznym kończąc dzieło mistrza i tworząc witraże à la Wyspiański, nauczyli się odczytywać dawne pismo i kalendarz w Archiwum Narodowym w Krakowie, zobaczyli jak zmieniało się miasto przez stulecia analizując mapy w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa – Krzysztofory i odwiedzili siedzibę Gestapo przy ul. Pomorskiej.

Zaplanowany cykl spotkań wieńczył finał, który odbył się 13 IV 2019 r. O godz. 9.45 uczestnicy, nauczyciele i koordynatorzy spotkali się w sali 201 przy ul. Franciszkańskiej 1, gdzie po krótkim przywitaniu Uczestnicy Warsztatów zmierzyli się z testem sprawdzającym wiedzę, a następnie wzmocnieni śniadaniem, oczekując na wyniki udali się wraz z Panią Przewodnik i naszymi Doktorantami na zwiedzanie Wawelu, które było idealnym zwieńczeniem tegorocznej tematyki warsztatowej.

Po powrocie z królewskich rezydencji nadszedł czas na uroczyste podziękowania i wręczenie upominków. Nagrodzeni zostali nauczyciele, uczestnicy, zwycięzcy konkursu plastycznego, konkursu przeprowadzonego w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Pałac Krzysztofory oraz najpilniejsi ze 100% frekwencją. Trzymając wszystkich w napięciu dopiero na końcu ogłosiliśmy wyniki testu i wręczyliśmy indeksy oraz cenne nagrody rzeczowe 3 uczniom (Daniel Bartosiewicz, Magdalena Trybulska, Paulina Goraj), którzy osiągnęli najwyższy wynik. Indeksy i nagrody zostały wręczone przez ks. prof. dra hab. Jacka Urbana, Dziekana WHiDK oraz dra hab. Józefa Cezarego Kałużnego, Kierownika Warsztatów. Po brawach i gratulacjach czekała na nas jeszcze słodka warsztatowa niespodzianka (i tym razem nie były to krówki ;))

Mamy nadzieję, że uczestnictwo w naszych Warsztatach pozwoliło nie tylko na ubogacenie wiedzy i umiejętności, ale stało się także okazją do zawarcia ciekawych znajomości z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. Liczymy również na to, że Warsztaty Historyczne pozwoliły na rozwinięcie fascynacji zarówno historią jako dziedziną humanistyczną, jak i środowiskiem uniwersyteckim, do którego poznawania i włączenia się chcieliśmy w ten sposób zaprosić.

Wszystkim, którzy już pytają odpowiadamy – tak, będzie kolejna edycja :)

Pełna fotorelacja z przebiegu Warsztatów oraz dnia finałowego znajduje się na Facebookowej stronie Warsztatów:

https://www.facebook.com/Warsztaty-Historyczne-UPJP-II-1660489070642561/

Magdalena Ficoń

Sekretarz Warsztatów Historycznych

Sekretariat Instytutu Historii

Godziny otwarcia

poniedziałek - czwartek: 10.00-12.00

piątek: dzień wewnętrzny

sekretarz: Magdalena Klasa

Informacje podstawowe

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wszelkie prawa zastrzeżone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 2019