Zaproszenie do udziału w Krakowskim Kongresie Historyków Studentów

Krakowski Kongres Historyków Studentów 2019 - "Zwyciężę na tej ziemi, z tej ziemi państwo wskrzeszę". Idea wolności i niepodległości w XIX i XX wieku w Europie Środkowo-Wschodniej.

Konferencja jest skierowana głównie do studentów i doktorantów historii, historii sztuki, kulturoznawstwa oraz innych kierunków pokrewnych. Przyjmowane będą wystąpienia w językach angielskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim. W razie niedostatecznej ilości przyjętych abstraktów z zagranicznych ośrodków, językiem obrad będzie język polski.
Proponowana tematyka:
- kult wodza, autorytetu i bohatera narodowego w historii i historiografii
- walka narodowowyzwoleńcza, powstania i opór wobec zaborców
- pojęcie narodu, kształtowanie się nowoczesnych narodów, budowanie świadomości narodowej
- koncepcje niepodległościowe i wolnościowe
- koncepcje stowrzenia europejskiego systemu państw
- działalność polityczna i wojskowa na emigracji
- koncepcje polityki unifikacyjnej
- pojęcie i funkcjonowanie granic - geograficznych, mentalnych i społecznych
- ekspansjonizm i hegemonia
- metodologia i problemy badawcze z zakresu przedmiotu

Termin wysyłania abstraktów to 1 marca 2019.
Opłata konferencyjna wynosi 80 zł.
Zakwaterowanie nie jest wliczone w koszt, jednak pośredniczymy przy zamawianiu noclegów.

Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSds1BxTjH-flHGXuMOYOI7wmYpxYwJb6V-GtYNZjlPwSI89lw/viewform?fbclid=IwAR3uXNJRgb-5DdXTZat2r-Rq1aOGqpEwqT2aPhJz3SB-nXEasn2e-sq4vSo&fbzx=-2067997492835406000