Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

Facebook

Relacja z objazdu naukowego do Wiednia

Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia fotorelacji z objazdu naukowego do Wiednia, który odbył się w dniach 2-5 XI 2018 roku:

            Pierwsze dni listopada grupa studentów Instytutu Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie,wraz ze swymi wykładowcami,spędziław Wiedniu. Wyjazd skierowanow szczególny sposób do osób, które na swoją specjalizację wybrały turystykę historyczną, dlatego zwiedzanie Wiednia było połączone z praktyczną nauką pracy przewodnika.

Jako objazd naukowy wymagał wcześniejszych przygotowań. Konieczne było zorganizowanie przejazdów, noclegów, ale także, od strony merytorycznej, zastanowienie się nad zagadnieniami, które każdy z nas chciałby poruszyć podczas tej podróży. Należy podkreślić, iż uczestnicy byli z różnych lat studiów, w związku z czym początkowo byliśmy jedynie grupą mniej lub bardziej znanych sobie osób. Mogło to, na pierwszy rzut oka, być czynnikiem niekorzystnym, jednakże ostatecznie nie stanowiło żadnego problemu. Jeszcze w Krakowie musieliśmy podzielić się na mniejsze grupy i wybrać tematy, którymi będziemy się zajmować podczas wyjazdu. Ostatecznie powstało pięć grup, które zgodnie z wcześniejszą ideą przygotowały poszczególne bloki tematyczne. Zabieg ten umożliwił poznanie Wiednia z różnych perspektyw,w różnych epokach historycznych, oraz poznanie faktów, które nie były nam wcześniej znane.

Do Wiednia wyruszyliśmy 2 listopada we wczesnych godzinach porannych i dlatego na miejscu byliśmy już około południa. Dzięki temu mogliśmy jeszcze tego samego dnia, w zorganizowanych przez nas grupach, rozpocząć zwiedzanie Wiednia, a tym samym zaktualizować zebrane przez nas informacje o wybranych miejscach. Jak wcześniej wspomniałam, w większości przypadków nie znaliśmy się, więc wieczorem wykładowcy zorganizowali dla nas wieczór integracyjny, podczas którego mieliśmy możliwość poznać się nawzajem.

Następnego dnia, czyli 3 listopada, miały rozpocząć się pierwsze oprowadzania uczestników przez wygenerowane grupy. Na pierwszy ogień poszła grupa zajmująca się historią Habsburgów. Najważniejszymi miejscami, które odwiedziliśmy były PałaceHofburg oraz Shőnbrunn, katedra św. Szczepana, a także krypta cesarska. Wycieczka tropem Habsburgów umożliwiła nam przede wszystkim poznanie życia codziennego ówczesnych władców Austrii oraz ich rodzin, poprzez zobaczenie między innymi pokoi, umeblowania i przedmiotów, których używano w codziennym życiu.

Następna grupa zdecydowała się pokazać nam Wiedeń muzyczny. W tym też celu dziewczęta postanowiły najpierw zabrać nas do Muzeum Muzyki. Jak się później okazało było to miejsce, gdzie edukowano przez zabawę. Poznaliśmy historię życia wybitnych muzyków oraz fragmenty ich utworów. Widzieliśmy różne instrumenty oraz doświadczyliśmy wielorakich dźwięków. Największym zainteresowaniem cieszyła się jedna z ostatnich atrakcji muzeum, amianowicie interaktywna zabawa w dyrygenta. Każdy ze zwiedzających ten przybytek, niezależnie od wieku, mógł poczuć się jak dyrygent i stworzyć własny niepowtarzalny koncert. Podczas tej zabawy wszyscy uczestnicy, zarówno ci biorący czynny, jak i bierny udział, bawili się wyśmienicie. Poza muzeum autorki tej części wycieczki postanowiły pokazać grupie miejsca szczególnie związane z muzycznym Wiedniem i ponownie przywołać najsłynniejszych kompozytorów w kontekście austriackiej stolicy.

Następnego ranka grupa obierająca sobie za cel ukazanie polskich śladów w Wiedniu, zabrała nas w miejsca szczególnie ważne dla polskiej historii, a mianowicie na wzgórze Kahlenberg. Pomysłodawcy tematu urzekli nas historią oblężenia Wiednia przez Turków i spektakularnym zwycięstwem Jana III Sobieskiego. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wycieczka była bardzo udana, co więcej wchodząc do kościoła, znajdującego się na wzgórzu, staliśmy się świadkami poświęcenia sztandaru piłsudczyków.

Kolejna grupa postanowiła odbiec od „tradycyjnych” tematów i tym samym zaskoczyć nas wiedeńskim kryminałem. Jako główny punkt wycieczki nasi przewodnicy obrali Muzeum Kryminalistyczne. Mogliśmy tam zobaczyć narzędzia zbrodni i tortur, któreużywane były na przestrzeni wieków, od średniowiecza do czasów współczesnych. Autorzy tej części wycieczki nie poprzestali tylko na zaprowadzeniu nas do muzeum. Zatrzymując się przy wybranych przez siebie eksponatachprzybliżali reszcie uczestników historię osób, które ich zdaniem posiadały bardzo ciekawą historię kryminalistyczną.

Ostatnia grupa zajęła się sztuką Wiednia. Na wstępie otrzymaliśmy od nich kartę pracy, którą mieliśmy wypełniać na bieżąco, podczas ich oprowadzania. Ową kartę pracy otrzymali też podróżujący z nami wykładowcy, których zadaniem również było jej wypełnienie. Członkowie tej grupy wzięli pod uwagę możliwość, że możemy mieć problem z wejściem do muzeum związanego z ich tematem, w związku z czym wzięli ze sobą album, w którym mogliśmy zobaczyć dzieła sztuki.

W ostatnim dniu mieliśmy kilka godzin dla siebie. Każdy mógł spędzić czas wedle własnych upodobań. Ponownie ruszyliśmy na podbój miasta, aby zobaczyć miejsca, które były szczególnie ciekawe lub których nie zdążyliśmy zobaczyć. Niestety, nadszedł czas pożegnania Wiednia, w końcu wszystko, co dobre kiedyś musi się skończyć. Bawiliśmy się wyśmienicie, dużo dowiedzieliśmy się o tym mieście i zwiedziliśmy ciekawe miejsca. W drodze powrotnej można było zauważyć, że jako grupa zżyliśmy się ze sobą, mimo tego, że kilka dni wcześniej większość z nas była dla siebie prawie obcymi ludźmi. Zachowywaliśmy się tak, jakbyśmy się znali od wielu lat. Wróciliśmy do Krakowa zmęczeni, lecz pełni szczęścia oraz entuzjazmu, przywożąc ze sobą wiele zdjęć i jeszcze więcej wspomnień, których zapewne nie zapomnimy przez wiele lat i będziemy je opowiadać naszym bliskim. Wyjazd przyniósł nam również wiele cennych doświadczeń związanych z niesamowicie wymagającą pracą przewodnika. Próbując własnych sił mogliśmy zmierzyć się z realiami takiego zajęcia, a pojawiające się wątpliwości wyjaśniać z wykładowcami. Byłoby wspaniale przeżyć podobną przygodę w innych historycznych miejscach, na co mamy ogromną nadzieję i równie wielkie plany. Serdeczną myślą otaczamy też tych, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy ów wyjazd zorganizować w ramach naszych studiów.

 

 

Tekst: Katarzyna Osora

Zdjęcia: Uczestnicy objazdu

Sekretariat Instytutu Historii

Godziny otwarcia

poniedziałek - czwartek: 10.00-12.00

piątek: dzień wewnętrzny

sekretarz: Magdalena Klasa

Informacje podstawowe

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wszelkie prawa zastrzeżone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 2019