O zbrodni, pamięci i prawie – spotkanie z Philipe'em Sandsem - 7 XII

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na spotkanie z Philipe'em Sandsem:

Jaka jest geneza pojęć „ludobójstwo”, „zbrodnia przeciwko ludzkości” i jak wiąże się ona z przedwojennym Lwowem? Jak pisze się książki o nazistach, gdy pochodzi się z rodziny doświadczonej przez Holokaust? Co wskrzesza, a co wymazuje pamięć trzeciego pokolenia ocalonych?

➡ Zapraszamy na spotkanie z Philippe’em Sandsem, wybitnym brytyjskim i francuskim profesorem prawa międzynarodowego, wielokrotnym obrońcą przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, komentatorem CNN i BBC Word Service, a także autorem przetłumaczonej na ponad 20 języków książki „Powrót do Lwowa. O genezie ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości”.

✅ Kiedy w 2010 roku zaproszono go do wygłoszenia wykładu we Lwowie, dostrzegł, ile tajemnic wiąże się z biografiami dwóch wybitnym przedwojennych prawników związanych z miastem – Herszem Lauterpachtem i Rafaelem Lemkinem, twórcami pojęć „ludobójstwo” i „zbrodnia przeciwko ludzkości”. Obaj studiowali na wydziale prawa Uniwersytetu Lwowskiego, który przed II wojną światową był najsilniejszy ośrodkiem jurydycznym w Polsce.

✅ Bohaterem „Powrotu do Lwowa” jest również Leon Buchholz, urodzony w 1904 roku we Lwowie dziadek autora, który po wojnie osiadł w Paryżu. W czasie pracy nad książką o lwowskim środowisku prawniczym Sands uświadomił sobie, jak mało wiedział nt. przeszłości swoje rodziny i w jaki wielu miejscach jego prywatna historia wiąże się z biografiami słynnych lwowskich prawników.

✅ Podczas spotkania w MCK prof. Sands opowie również o swojej nowej książce poświęconej Otto Wächterowi, nazistowskiemu gubernatorowi dystryktu Galicja.

➡ Rozmowę poprowadzi Żanna Słoniowska, polska pisarka o ukraińskich korzeniach, autorka nagradzanej powieści „Dom z witrażem”.

➡ Prof. Philippe Sands jest prawnikiem specjalizującym się w prawie międzynarodowym i profesorem prawa na University College w Londynie. Nauczał na New York University oraz jako profesor wizytujący na University of Toronto, University of Melbourne, a także na Université de Paris I. W roku 2003 uhonorowany został tytułem Queen’s Counsel. Mieszka w Londynie.