Otwarcie wystawy "Polonia Sacra" - 7 XI

W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły we współpracy z Muzeum Katedralnym im. Jana Pawła II na Wawelu, pragnąc podkreślić związki między rozwojem polskiego patriotyzmu a dziejami Kościoła katolickiego, przygotowało wystawę czasową pod tytułem Polonia Sacra. Wystawa ta jest próbą przedstawienia historii walk o zachowanie tożsamości narodowej Polaków ze szczególnym wskazaniem na niebagatelną rolę, jaką w narodowych zrywach niepodległościowych odegrali przedstawiciele Kościoła katolickiego.

W przekonaniu, że przedsięwzięcie to dobrze wpisuje się w ramy ogólnopolskich obchodów tej jakże ważnej dla naszego kraju i narodu rocznicy, pragniemy zaprosić do wspólnego jej świętowania podczas ekspozycji, na której zaprezentowanych zostanie ponad 100 dzieł sztuki - w większości objętych klauzurą, znajdujących się do tej pory w zakrystiach czy skarbcach przykościelnych. Przykładem mogą być chociażby eksponaty z Czernichowa, Gruszowa, Jordanowa, Leńcz, Mogiły, Pleszowa, Trzemeśni, czy Wieliczki, a także Bazyliki Mariackiej, kościoła Misjonarzy, Barbary i św. Anny. Niezwykłym przykładem są obiekty pochodzące z Pokoju Historycznego Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, których ekspozycja w Muzeum Archidiecezjalnym jest pierwszą publiczną prezentacją tego niezwykłego zasobu.

Wystawa odbywać się będzie w dwóch miejscach: w Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Kanoniczej 19-21 i w Muzeum Katedralnym im. Jana Pawła II. Poszczególne eksponaty zostały podzielone na sale i odpowiednio skategoryzowane.

Ekspozycji będzie towarzyszył drukowany katalog, prezentujący wszystkie obiekty wraz z opisami oraz opracowaniami nakreślającymi ich tło i kontekst historyczny.

Uroczysty wernisaż odbędzie się 07.11.2018. Wystawa zostanie udostępniona publiczności od 08.11.2018 i potrwa do 14.04.2019.

Wystawa zorganizowana została dzięki wsparciu programu "Małopolska. Moja Wolność", TAURON Polska Energia, a także Fundacji im. Świętej Królowej Jadwigi.

Mecenat nad wydarzeniem sprawują:
Fundacja ORLEN Dar Serca
Fundacja LOTTO

Wystawa została objęta honorowym patronatem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny objęli:
Radio Kraków, TVP1, TVP3, Gość Niedzielny, Dziennik Polski, Tygodnik Katolicki Niedziela